EKO-POLİTİK

Petrol Basra Körfezi’ndeki gerginlikle kazancını korudu

Petrol Basra Körfezi

Petrol fiyatları, Basra Körfezi’nde artan gerilimin petrol akışını aksatacağı endişeleri ile kazancını korudu

23 Temmuz 2019 Salı, 09:32Güncelleme: 23 Temmuz 2019 Salı, 09:47

Petrol fiyatları, Basra Körfezi’nde artan gerginliğin petrol zengini bölgeden petrol akışından aksaklıklara neden olabileceği endişeleri ile iki günlük kazancını korudu. Ancak zayıf talep görünümü yükselişleri sınırlıyor.

Vadeli petrol kontratları New York’ta, önceki iki seansta yüzde 1.7 ralli yaptıktan sonra yatay seyretti. ABD Dışişleri Bakanı Michael Pompeo Pazartesi günü yaptığı açıklamada, ABD’nin Çin’in devlete ait bir petrol şirketine Beyaz Saray’ın İran petrolüne uyguladığı yaptırımları ihlal ettiği gerekçesiyle yaptırım uyguladığını kaydetti. Öte yandan, İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt, Avrupa hükümetlerinin, İran’ın Cuma günü bir İngiliz petrol tankerini alıkoymasının ardından gemilerin körfezden güvenli geçişini sağlamak için bir deniz kuvvetleri misyon gücü oluşturacağını söyledi.

Dünyada deniz yoluyla petrol akışının üçte birinin gerçekleştiği Hürmüz Boğazı civarında yeniden artan gerilim, ABD’de ham petrol stoklarının beş hafta üst üste düşmesinin arzın daha da sıkışmakta olduğu beklentilerini güçlendirmesinin ardından geldi. ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşının çözüme kavuşturulacağına ilişkin fazla işaret olmaması ile birlikte talep görünümünün zayıf olması fiyatların daha da yükselmesini önlüyor.

Sydney’de Australia & New Zealand Banking Group Ltd. kıdemli emtia analisti Daniel Hynes, “Piyasa, olaylar geliştikçe, haber başlıklarını izleyerek temkinli bir tutum takınacak,” dedi ve “Arz aksaklıklarına ilişkin riskler artıyor, ancak talep endişeleri fiyatlardaki yükselişi önlüyor” değerlendirmesinde bulundu.

Eylül vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, 3 sent düşerek Singapur saati ile 11:54’te varil başına 56.19 dolara indi. Ağustos kontratı Pazartesi günü yüzde 1.1 yükselişle vadesini doldurdu.

Eylül vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, 1 sent yükselerek varil başına 63.27 dolara çıktı. Kontrat Pazartesi günü yüzde 1.3 yükselmişti. Küresel gösterge Brent petrolü, ABD göstergesi WTI’a kıyasla 7.08 dolar primli işlem gördü.

Avrupa Yatırım Bankası Türkiye’ye kredi vermeyi durdurdu

Tek başına Türkiye’ye en çok kredi veren yabancı kurum olan Avrupa Yatırım Bankası Türkiye’ye yeni kredi vermeyi yıl sonuna kadar durdurdu. Karar Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki sondaj çalışmalarına başlamasına karşı alındı.

13:33 – 24 Temmuz 2019HaberlerEkonomi

Avrupa Yatırım Bankası Türkiye’ye kredi vermeyi durdurdu

Türkiye Doğu Akdeniz’de hakkını ararken Avrupa’dan sembolik bir misilleme kararı geldi. Yılın bitmesine dört ay kala Türkiye’ye en fazla kredi veren yabancı kuruluş olan Avrupa Yatırım Bankası Türkiye’ye kredi vermeyi 2019 sonuna kadar durdurduğunu açıkladı.

Avrupa Yatırım Bankası (EIB) Türkiye’de devlet ile bağlantılı kurumlara yeni finansman sağlama faaliyetlerini bu yıl sonuna kadar durduracağını, bu esnada Türkiye stratejisini gözden geçireceğini açıkladı.

SEMBOLİK BİR MİSİLLEME

EIB’nin bu kararı, Avrupa Birliği’nin Türkiye’yi Kıbrıs adası açıklarında yürüttüğü doğalgaz ve petrol sondaj çalışmalarına karşılık olarak yaptığı sembolik misilleme çerçevesinde alındı.

EIB sözcüsü Reuters’a yaptığı açıklamada, “AB’nin bankası olarak EIB (Avrupa) Komisyonu’nun tavsiyelerini takip edecek ve yılın geri kalanında yeni borç verme faaaliyetlerini onay için yönetim kuruluna sunma konusunda kısıtlayıcı bir yaklaşım benimseyecek” dedi.Rum yönetiminden Türkiye ile iş birliği açıklaması!

Tek başına Türkiye’ye en çok kredi veren yabancı kurum olan EIB, geçen üç yıl boyunca her yıl 0.4 milyar euro ile 2.2 milyar euro arasında parasal kaynak sağladı. Banka bu yıl Türkiye’de yeni bir yatırım ise yapmadı.

Yeni kredileri durdurma kararının özel sektör projelerini etkilemesi beklenmiyor. Bankanın yönetim kurulundaki AB maliye bakanlarının onay vermesi halinde yıl sonuna kadar yaklaşık 350 milyon euro özel sektör projelerine sağlanacak.

Sözcü, “Bankanın Türkiye’deki borç verme faaliyetlerinin stratejik yönelimlerinin bu yıl içinde gözden geçirilmesi planlanıyor” dedi.

Piyasaların gözü AMB toplantısında

Piyasaların gözü AMB toplantısında

Euro Bölgesi’nde ekonomik aktiviteye ilişkin endişeler ve enflasyonun beklentileri karşılayamaması sonrasında, Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) bu haftaki toplantısında faizlerde indirime gidileceği beklentileri kuvvetlendi

24 Temmuz 2019 Çarşamba, 14:48Güncelleme: 24 Temmuz 2019 Çarşamba, 14:51

AMB Başkanı Mario Draghi’nin şu ana kadarki ifadeleri de piyasalardaki, temmuz ayında bir faiz indirimi olabileceği beklentisini kuvvetlendirdi. Bankanın bu ay olmasa bile eylül ayında faiz indirimine gideceği tahmin ediliyor. Bu anlamda bu ayki toplantıda Draghi’nin iletişimi ve vereceği mesajlar da dikkatle takip edilecek.

Konuya ilişkin olarak AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Rabobank Kantitatif Analisti Bas Van Geffen, AMB Başkanı Draghi’nin haftalardan beri parasal gevşeme olacağına dair işaret verdiğini anımsattı. Bununla birlikte AMB’nin temmuz ayı toplantısında faizlerde indirime gitmeyeceği öngörüsünde bulunan Geffen, toplantıda faiz indiriminin geleceğine dair sinyaller verileceğini belirtti.

Geffen, bankanın iletişiminde değişikliğe gideceğini aktardı.

Temmuz toplantısında eylül ayında gerçekleşebilecek 10 baz puanlık bir indirimin önünün açılacağını dile getiren Geffen, bunun da piyasalar tarafından büyük ölçüde beklendiğini vurguladı. Geffen, mevduat imkanı faizinde ise bir indirim beklemediğini kaydetti. Eylül’deki faiz indirimini üç indirimin daha takip edebileceğini anlatan Geffen, Haziran 2020’ye kadar 80 baz puan indirim olacağı öngörüsünde bulundu.

Geffen, temmuz ayında herhangi bir faiz indirimi beklenmemesinin nedeninin ekonomik zeminin önemli derecede kötüleşmemesi olduğunu söyledi.

İmalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) verisinin olması gereken seviyenin altındaolduğunu belirten Geffen, Avrupa’nın imalat sektörünü vuran belirsizliğin hala geçmediğini ifade etti. Geffen, bu belirsizliklerin küresel ticaret ortamından kaynaklandığını ifade etti.

Almanya’da ZEW ekonomik güven endeksinin kötü geldiğini ve Almanya Merkez Bankası’nın (Bundesbank) Almanya’nın bu yılın ikinci çeyreğinde küçülmesini beklediğini anımsatan Geffen ancak bu faktörlerin ECB’nin temmuz ayında aksiyon alması için yeterli olmadığını aktardı.

-“AMB iletişimini güncelleyecek”

Berenberg Ekonomisti Florian Hense de zayıf büyüme ve zayıf enflasyona karşılık olarak AMB’nin bu ay ki toplantısında iletişimini güncelleyeceğini dile getirdi.

Bankanın eylül ayında mevduat faizini -0,40’tan -0,50’ye çekebileceğini, 40 milyar euroluk varlık alımına da başlayabileceğini anlatan Hense, bu dönemde politika faizinde 10 baz puanlık bir indirim olabileceğini vurguladı.

AMB’nin eylül ayına kadar bekleyeceği öngörüsünde bulunan Hense, bankanın tek seferde kapsamlı bir politika paketi ortaya çıkarabileceğini belirtti. Hense, Christine Lagarde’ın aday gösterilmesinin acil aksiyona geçme ihtiyacını azalttığını ifade etti.